Aké je postavenie športu v slovenskej spoločnosti ?

pondelok, 01.06.2020|Posledná aktualizácia 4.6.2020 10:55

Modelka v tvári síce nalíčená, ale bez opasku, s roztrhanou pančuchou a v gumákoch. Jedna nešťastná sirota, ktorá sa motá po svete. Sem tam jej niekto niečo dá, ale len vtedy je sirota dobrá, keď dosiahne nejaký úspech. Odfotiť sa s ňou a následne ju vrátiť späť do sirotského života, kde sa snaží prežiť ďalej. Takto vidí verejnosť slovenský šport...

Prečo sa slovenskému športu pripisujú takéto prívlastky?

Aké je jeho skutočné postavenie v slovenskej v spoločnosti?

Je dnes najvhodnejšia doba na začatie poriadnej diskusie a aktivít na podporu a záchranu slovenského športu?

Korona kríza ukázala hierarchiu jednotlivých odvetví v slovenskej spoločnosti v plnej nahote. Takmer do jedného zareagovali mestá, obce a VÚC presunom peňazí zo športových rozpočtov do iných kapitol a brutálnym krátením podpory športu. Niekde takmer na nulu. V priamom prenose sme svedkami absolútneho nepochopenia úlohy a postavenia športu zo strany tzv. „decision makerov“ a jeho odsunutia do polohy hladnej čiernej diery, ktorú podľa zodpovedných asi nepotrebujeme. Nepochopenia od tých istých občanov, ktorí sa svorne s masami tešia pri góloch slovenských reprezentantov v kolektívnych športoch, pri úspechoch lyžiarov, atlétov či cyklistov, ale nielen ich. Tých občanov, ktorí na jednej strane, hlavne pred voľbami, pokyvujú súhlasne hlavou, keď rozprávame o preventívnej úlohe športu v otázkach zdravia a výchovy detí. O potrebe idolov pre mladú generáciu, či emócií alebo krásnych spomienok na medaily a stupne víťazov pre generáciu staršiu.

Ale keď príde na lámanie chleba, zabúdajú na toto všetko a nemilosrdne škrtnú všetko, čo so športom súvisí a doslova ho zarežú. A potom sa čudujú... 

Šport je dnes niečím, o čom síce všetci vieme, že to potrebujeme, bolo to tu stále a asi v nejakej podobe aj bude. Čiže musíme to podporovať, ale aktívne to nepodporujeme... 

Ale ako môžeme mať uprataný šport v neupratanom štáte? Naivne si predstavujeme, že dáme dohromady morálny šport, keď žijeme v nemorálnom štáte? Problémy slovenského športu neležia v mezopriestore s názvom šport, ale v makropriestore s názvom štát, ktorý 83% dospelej populácie považuje za bezcharakterný.


Po zmene režimu pred 30 rokmi sme zrušili všetko, vrátane systémových nastavení v športe, ktoré sa dnes ukazujú ako pozitívne, len sa k nim už nevieme vrátiť. 

Za posledných 9.5 roka je na poste šéfa ministerstva školstva v poradí siedmy minister. Štátny tajomník pre šport je symbolicky v poradí tretím z troch, ktoré Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu má. Sedí na konci chodby vo vedľajšej budove... 

Je šport na Slovensku zjednotený? Dokážeme sa naozaj spojiť len vtedy, keď peniaze nie sú? A hneď po ich získaní sa zasa ako vždy rozhádame? Prečo sme dovolili, aby sa v minulosti šport spolitizoval? Je teraz šanca na depolitizáciu športu? Do čoho by mal investovať prostriedky Fond na podporu športu? Dá sa vybudovať systémová podpora na základe liberálnych pravidiel? Transparentne a účelne rozdeliť 150 mil. Eur počas 5 rokov? Má byť prioritou budovanie infraštruktúry, alebo presmerovať peniaze do inej oblasti športu? 

Zahraničné spoločnosti na Slovensku podporujú šport veľmi málo. Urobili si zo Slovenska dielne, ale nenechávajú na mieste zodpovedajúce množstvo prostriedkov na podporu. Dve tretiny z nich vyváža peniaze mimo našej krajiny a tam podporujú šport vo veľkom. V tomto je vidieť maximálne zlyhanie zodpovedných orgánov, ktoré na našom malom trhu pôsobí na šport likvidačne.

Najväčšie úspechy dosahujú športovci, ktorí nie sú výsledkom systémovej práce a nastavení, ale rodinných firiem, prípadne podchytené náhodné supertalenty. 

Dokážeme využiť šport pre zlepšenie cestovného ruchu? Majú cestovné agentúry a agentúry na podporu cestovného ruchu čo len predstavu, aký má pre nich šport potenciál a aspoň malú chuť na jeho využitie?

Aká je úspešnosť Zákona o športe, ktorý bol výborný svojím zámerom a úvodným spracovaním v návrhovej podobe, ale politicky upravený pôsobí veľmi rozpačito a úspech sa zatiaľ nedostavil? Aká je motivácia pre sponzorov podporovať šport vo veľkom? Je daňový superodpočet jediným záchranným kolesom? 

Ako sa na šport pozerajú médiá? Na komoditu, ktorá je pre ich prežitie kľúčová!!! Prečo sú liberálne médiá nastavené skôr kritickým spôsobom k športu? Prečo hľadajú v prostredí športu primárne korupciu, defraudáciu fondov a peňazí? 

V diskusnej relácii platformy Šport pre Slovensko na tému postavenia športu v našej krajine sme posadili za stôl troch špičkových a mienkotvorných diskutujúcich. Bez servítky prezradili viacero životných právd a vyslovili mnoho svojich osobných názorov, niektoré z nich nepríjemných. Kedy bude najlepšia doba na rozpútanie silnej celospoločenskej diskusie na podporu a záchranu slovenského športu ak nie dnes?

 

Naše pozvanie do štúdia prijali:

Alexej Fulmek, generálny riaditeľ vydavateľstva Petit Press

Dušan Guľáš, Predseda správnej rady Fondu na podporu športu

Ján Kováčik, Prezident Slovenského futbalového zväzu

 

V dokrútkach prispeli do diskusie:

Miroslav Šatan, Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja

Ivan Husár, Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu

Vladimír Synek, minister šťastia



Celý rozhovor so štátnym tajomníkom pre oblasť športu po jeho zvolení si môžete pozrieť tu

Kompletná prednáška Vladimíra Synka na tému: Šport, srdce a rozum

Dokrútky prezidenta SZĽH Miroslava Šatana





Mohlo by vás zaujímať

Amatérsky futbal, tréningy a reštart sezóny

12.4.2021

Narážačka: Od repre k 2. Lige

31.8.2020

Narážačka: Baráž o Fortuna ligu a licenčný systém

29.7.2020

Narážačka: Finále

23.7.2020

Narážačka: Z 2. LIGY do Pohárového finále

17.7.2020

Narážačka: Týždeň v pohári a 2. Lige

17.7.2020

Narážačka: Reštart 2. Ligy

18.6.2020

Narážačka: Doping

20.5.2020

Novela Zákona o športe - výkrik parlamentu do tmy!

14.5.2020

Profesionálny športovec a jeho postavenie na Slovensku

13.5.2020

Športová budúcnosť je neistá

30.4.2020

Prežijú kluby a zväzy Covid-19?

30.4.2020